Chemiczne środki do usuwania chwastów, znane jako herbicydy, pomagają kontrolować wzrost niepożądanych roślin na polach uprawnych, ale chemikalia takie mogą mieć nieprzyjemne, a czasem niebezpieczne skutki uboczne.

Zrozumienie zalet i wad stosowania chemicznego środka do usuwania chwastów pomaga ustalić, czy produkt jest odpowiedni do twoich potrzeb. Świadomość potencjalnych zagrożeń pomaga również zminimalizować wpływ na bezpieczniejsze stosowanie herbicydów. Właściwa pielęgnacja trawnika i ogrodu czy pola uprawnego pozwala pożądanym roślinom na rozwój i blokowanie chwastów, ale niepożądane rośliny nadal często mogą rosnąć.

Herbicydy są skuteczne w zwalczaniu chwastów, gdy rodzaj środka ochrony roślin jest starannie dobrany do potrzeb. Selektywne herbicydy zabijają tylko określony rodzaj chwastów lub roślin, podczas gdy nieselektywne herbicydy zabijają każdą roślinę, do której docierają.

Masz również możliwość użycia wczesnego środka do usuwania chwastów, aby zwalczać je przed ich wzrostem lub powschodowego herbicydu, który jest skuteczny, gdy chwasty już rosną. Chemikalia kontaktowe zabijają chwasty, gdy ich dotykają, podczas gdy systematyczne herbicydy wnikają w chwasty, aby zabić je od środka. Fizyczne usuwanie chwastów wymaga męczącego kopania i ręcznego pielenia. Używanie rąk i kolan do wyciągania chwastów obciąża plecy, ramiona i nogi. Niektóre chwasty mają długie korzenie, które wymagają dodatkowego kopania, aby usunąć cały chwast. Chemiczny środek do usuwania chwastów jest łatwiejszy do zastosowania, ponieważ wystarczy spryskać nim chwasty. W tym momencie herbicyd przejmuje kontrolę nad niechcianą rośliną. Natryskowe stosowanie herbicydów często utrudnia kontrolę. Celując w niepożądaną roślinę, herbicyd może rozpryskiwać się na pobliskie rośliny, które chcesz oszczędzić. W wietrzne dni spray spływa i może wylądować na ogrodach i roślinach krajobrazowych. Wysokie temperatury i suche warunki często powodują, że oprysk do zbóż ozimych zamienia się w gaz i przemieszcza się w inne miejsca. Stosowanie nieselektywnego herbicydu w złych warunkach pogodowych często powoduje śmierć innych roślin oraz może uszkodzić drzewa i krzewy w pobliżu.