Ekspres do kawy powinien być regularnie czyszczony, zwłaszcza jeżeli posiada także funkcję spieniania mleka, powinniśmy zadbać o czystość pojemników na wodę, dyszy, rurek.

Wiele nowoczesnych ekspresów do kawy posiada możliwość automatycznego czyszczenia. W tym przypadku można wykorzystać specjalistyczny odkamieniacz w płynie lub w tabletkach. Ekspres do kawy będzie posiadał specjalny program, który wyczyści wszystkie elementy.

Czyszczenie ekspresu do kawy

W jaki sposób pozbyć się kamienia z ekspresu do kawy?

Odkamieniacz w formie płynu lub tabletki dodajemy do wody, wlewamy do pojemnika. Najczęściej będzie to około 100 mililitrów w przypadku płynu lub też jedna czy odpowiednia dla danego ekspresu ilość tabletek odkamieniających. Warto zwrócić uwagę, że dzięki temu możemy łatwo i szybko wyczyścić cały ekspres wewnątrz. Oczywiście możemy dodatkowo wyczyścić zbiornik na wodę czy też różne elementy, które możemy wyjąć z ekspresu, niekiedy można to zrobić za pomocą wody i detergentu. Najczęstszym problemem w przypadku ekspresów jest kamień, jeżeli posiadamy twardą wodę w kranie, wówczas ekspres może szybko się zakamienić. Problem będzie dotyczył grzałki, która z dużą ilością kamienia będzie mniej wydajna, będziemy dłużej przygotowywali kawę, jak również wpłynie to niekorzystnie na zużycie energii elektrycznej.

Niekiedy kamień narastający na elementach ekspresu może doprowadzić do zatkania rurek lub też awarii. Dlatego warto pamiętać, aby co 200 lub 250 filiżanek wykonać odpowiednie czyszczenie, usunąć osad kamienia. Często w instrukcji obsługi możemy przeczytać, jakie odkamieniacze zaleca producent ekspresu. Możemy dzięki temu przedłużyć życie naszego ekspresu, sprawimy że kawa będzie posiadała lepszy smak i zapach. Odkładający się kamień, osady mogą prowadzić do rozwoju bakterii, dlatego regularne czyszczenie ekspresu jest bardzo ważne.

Zabrudzony ekspres do kawy możemy czyścić automatycznie, lub też wyjmując poszczególne elementy, możemy wykorzystać specjalne szczoteczki do rurek. Dostępne są obecnie różne środki, może być to przykładowo odkamieniacz w tabletkach bosch, który charakteryzuje się bardzo dobrą wydajnością, W przypadku, jeżeli przez dłuższy czas nie czyściliśmy naszego ekspresu, możemy czyszczenie wykonać dwukrotnie. Należy także pamiętać, aby po czyszczeniu odkamieniaczem przepuścić przez ekspres czystą wodę, raz lub dwa razy.