Jeśli chcemy odzyskać swoją należność i nie mamy na to szans w bezpośrednich pertraktacjach z dłużnikiem, to zazwyczaj udajemy się do firmy windykacyjnej czy też korzystamy z pomocy kancelarii komorniczej.

Od 1 sierpnia 2010 mamy również nieco inną możliwość, a mianowicie chodzi nam w tym miejscu o złożenia pozwu w sądzie elektronicznym.

Jest to sąd, który rozpatruje sprawy związane z długami, których udowodnienie jest sprawą oczywistą i nie ma co do tego faktu żadnych wątpliwości. Złożenie pozwu w takim sądzie, czyli złożenie e-pozwu nie jest niczym trudnym. Aby to uczynić musimy odwiedzić stronę internetową właściwego e-sądu, a tam mamy zamieszczone wzory wniosków, które musimy po prostu wypełnić. Istotnym elementem składania pozwów elektronicznych jest to, że jest to znacznie łatwiejsze od składania pozwów w zwykłym sądzie, nie wymaga poświęcenia tak dużej ilości naszego czasu, a poza tym mówimy w tym miejscu również o tym, że składanie pozwu elektronicznego kosztuje znacznie mniej niż w przypadku zwykłego sądu.