Firmy zajmujące się naprawami blacharskimi oferują także usługi PDR, czyli z języka angielskiego paintless dent repair, jest to naprawienie uszkodzeń karoserii, takich jak wgniecenia poprzez wyciąganie blachy na zewnątrz czy też wypychanie jej od środka.

Często uszkodzenia tego typu powstają w przypadku gradobicia, możemy zgnieść drzwi na parkingu, mogą być to także wgniecenia spowodowane spłuczką. Jeżeli nie został uszkodzony lakier, czas możemy spróbować odgięcia blachy, często dzięki temu możemy zaoszczędzić czas oraz pieniądze w stosunku do tradycyjnych napraw blacharskich.

Bezinwazyjne naprawy blacharskie PDR

Naprawa karoserii metodą paintless dent repair

Naprawy PDR wykonują specjaliści, którzy posiadają odpowiednie doświadczenie oraz narzędzia. Mogą być to różnego rodzaju akcesoria, które będą służyły do wypychania blachy, w przypadku jeżeli chcemy wypchnąć blachę od środka, często będziemy musieli zdemontować elementy tapicerki, elementy drzwi czy też bagażnika. Często dostęp do blachy będzie utrudniony, dlatego możemy wykorzystywać różnego rodzaju narzędzia, które będą wygięte w odpowiedni sposób, aby dostać się do miejsca wgniecenia. Inną techniką będzie wyciąganie wgnieceń na zewnątrz, w tym przypadku najczęściej korzysta się z gorącego kleju, do wgniecenia przyklejamy wybijak, następnie silnymi ruchami próbujemy wyciągnąć wgniecenie na zewnątrz. Następnie możemy usunąć wybijak podgrzewając klej, dzięki czemu nie zostawimy śladów na karoserii.

Różne rodzaje wybijaków możemy dobierać w zależności od typu wgniecenia, możemy wykorzystać także wybijaki w kilku punktach, lub też zastosować wyciągarki mechaniczne, które będą odciągały blachę na zewnątrz. Niekiedy należy użyć dużej siły, dlatego można w tym przypadku wykorzystać różnego rodzaju urządzenia warsztatowe, które zapewnią nam większą siłę naciągu oraz dużą stabilność. Wykorzystując technikę PDR należy zachować ostrożność, aby nie uszkodzić elementów, aby można było dokonać ich napraw bez potrzeby lakierowania. Metoda PDR jest dużo tańsza niż tradycyjna naprawa, w przypadku kiedy auto byłoby porysowane, lub też należałoby uzupełnić braki za pomocą szpachli. Dlatego obecnie coraz więcej firm oferuje tego rodzaju usługi, wielu blacharzy poszukuje także szkoleń PDR, które mogą podnieść kwalifikacje.

Na stronie internetowej szkoleniepdr.pl znajdziemy ofertę szkoleń PDR, są to kilkudniowe szkolenia, gdzie pod okiem doświadczonych specjalistów będziemy mogli nauczyć się wielu skutecznych technik PDR. Szkolenie odbywają się na karoserii aut, zaprezentowane zostaną różne techniki, dzięki czemu osoby poznają wiele skutecznych sposobów usuwania wgnieceń przedstawianych przez osoby z długoletnim doświadczeniem.