Pizza od wielu lat jest najczęściej wybieranym posiłkiem, kiedy decydujemy się na zamówienie jedzenia do domu czy też idziemy na rodzinny obiad do restauracji. Nowe pizzerie powstają jak grzyby po deszczu – jednak nie każda oferuje produkt wysokiej jakości. Polacy ukochali sobie ten włoski placek z sosem i dodatkami, a za sprawą ogromnej konkurencji na rynku, właściciele lokali przykładają się do tego, aby ich pizza była smaczna i niepowtarzalna – dzięki temu klienci do nich powrócą.
Czym jest pizza?
Pozornie nie jest to wyszukane i trudne do przygotowania danie. Głównym elementem pizzy jest ciasto drożdżowe – jak twierdzą Włosi, to właśnie tajemnica sukcesu. Należy pamiętać, że to ciasto gra główną rolę, a sos i dodatki są tylko elementami, które wzbogacają jego smak. Nie powinniśmy przesadzać w wymyślaniu i dodawaniu do pizzy dużej ilości warzyw czy mięs, optymalnie poza sosem i serem, na placku powinny znaleźć się dwa, trzy dodatki. Wtedy będziemy mogli rozkoszować się idealnym smakiem, a ciasto nie będzie się zapadało.
Jak powstała?
Pizza to danie odkryte i spopularyzowane przez Włochów. W czasach, kiedy nie radzili oni sobie finansowo, szukali sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy. Takim pomysłem było pieczenie placków drożdżowych. Następnie pomysł ten ewoluował, Włosi zaczęli do placka dodawać różnego rodzaju dodatki i tak właśnie powstało danie popularne obecnie na każdym kontynencie.
Pizza a inne fastfoody
Fastfoody cieszą się ogromną ilością klientów. Tutaj przede wszystkim liczy się czas, a większość ludzi nie posiada go zbyt wiele. Żyjemy w ciągłym pędzie i stresie, praca i inne obowiązki życiowe nie zawsze pozwalają na to, aby zrobić sobie posiłek samemu. Dzięki barom szybkiej obsługi możemy go zaoszczędzić. Powstają różnego rodzaju punkty i sieci oferujące dania przygotowane w ekspresowym tempie – kebaby, burgery czy sushi. Choć wszystkie te kuchnie są popularne, od lat nic nie prześcignęło pizzy. To właśnie pizzerie mają największą ilość oddanych klientów.
Zdrowa pizza? To możliwe!
Pizza nie musi być wcale ciężkim i tłustym daniem. Tak naprawdę o tym, czy pizza będzie zdrowa, decydują składniki, które na nią położymy. Ważnym elementem jest bezsprzecznie ser. Pizzerie w Polsce przyzwyczaiły nas do słabej jakości, tłustych i ciągnących się serów. Choć tak naprawdę wysokiej jakości ser wcale nie powinien być ciągnący i co najważniejsze – nie powinno być go na pizzy dużo! Wystarczy kilka plastrów dobrej mozzarelli aby danie było syte i zdrowe. Jeżeli chodzi o dodatki powinniśmy unikać sporej ilości tłustych wyrobów mięsnych, takich jak popularne salami. Przykładem zdrowej pizzy jest Margarita. Drożdżowy placek, sos pomidorowy, kilka plastrów sera – zwieńczone listkami świeżej bazylii. Prostota, pyszny smak i gwarancja, że po zjedzeniu nie będziemy zmagać się z ciężkostrawnością.
Pizza w domu – zrób to sam!
We własnym domu możesz zostać pizzermanem. Nie ma tu żadnej skomplikowanej wiedzy i nie potrzebujemy wysokich kwalifikacji. Wystarczy znaleźć dobry przepis na ciasto, przyrządzić sos pomidorowy – a reszta to dodatki, na które mamy ochotę. Najczęściej sięgamy po te najprostsze, czyli ser, szynka, salami i pieczarki. Warto jednak pomyśleć nad bardziej wymyślną opcją we włoskim stylu. Szynka parmeńska, rukola i odrobina startego parmezanu – te dodatki przeniosą nas do klimatów słonecznej Italii.
Robiąc pizzę samodzielnie możemy decydować nie tylko o składnikach czy ich ilości. Ważna jest też grubość ciasta. Domowa pizza kojarzy się z grubym plackiem, ale równie dobrze możemy przygotować pizzę na cienkim cieście. Tutaj ogranicza nas tylko wyobraźnia.
Pizza na dowóz
Kiedy jesteśmy głodni, a w domu akurat nie ma nic specjalnego do jedzenia albo po prostu nie chce się nam stać w kuchni i przygotowywać dania – łatwo możemy sięgnąć po telefon, wybrać numer ulubionej pizzerii i zamówić jedzenie z dostawą. Obecnie korzystać możemy z aplikacji i portali, które mają w swojej ofercie punkty gastronomiczne z naszej okolicy, a nierzadko dodają też atrakcyjne rabaty i promocje.