Koszt ściągania należności z klientów mieszkających za granicą jest zawsze wyższy niż koszt odzyskiwania takich samych należności w kraju.

Jest to zrozumiałe, dlatego że kontakt z kontrahentami z zagranicy jest utrudniony, a ściągnięcie należności może też utrudniać sam fakt dalekiej odległości i problematyka w bezpośrednich kontaktach. Dlatego też za taką usługę trzeba zapłacić zdecydowanie więcej, ale oczywiście nie oznacza to, że się to nie opłaca. Opłacalność takiego działania jest bardzo duża, a to dlatego, że faktury często opiewają na bardzo wysokie kwoty i nawet w przypadku konieczności zapłacenia procenta od tego odzyskania i tak będzie się to firmie opłacało. Windykacja zagraniczna zwykle jest dwa albo trzy razy droższa niż ta na terenie kraju.
Windykacja zagraniczna – ile to kosztuje?

Czy windykacja zagraniczna jest droga?

Kwestie ceny windykacji mogą być postrzegane bardzo różnie i wszystko zależy od tego, czy wysokość długu jest duża, czy też nie. Jeżeli dług nie jest wysoki, to ściąganie go z zagranicy może być średnio opłacalne. Jeżeli natomiast mamy do czynienia z długiem w dużej wysokości, to jego odzyskanie na pewno się opłaca. Nie zawsze firma może we własnym zakresie kontaktować się z zagranicznym kontrahentem i próbować go przekonać do spłaty zobowiązania. Czasami po prostu potrzeba kogoś, kto potrafi zrealizować to rzetelnie. W przypadku odzyskiwania należności bardzo ważny jest czas. Trzeba to zrobić po prostu szybko. Jeżeli się z tym będziemy ociągać, to niestety, ale szansa odzyskania długu zdecydowanie spadnie. Szczególnie ważne jest to w przypadku długów zagranicznych, które są trudniejsze do odzyskania. Dlatego też trzeba podchodzić do tego w sposób bardzo przemyślany. Koszt windykacji też nie powinien nas zbytnio przerażać, bo przecież i tak będzie dużo niższy niż wierzytelność, którą chcemy odzyskać. Windykacja zagraniczna to ogromne wyzwanie, ale da się ją zrealizować we współpracy z rzetelną firmą, która wszystkim profesjonalnie się zajmie.