Można śmiało powiedzieć, że globalna kampania przeciwko używaniu plastikowych słomek osiągnęła gorączkę w ciągu ostatnich kilku lat, a wiele firm i osób decyduje się na stosowanie słomek papierowych zamiast plastikowych.

Głównym argumentem przemawiającym za użyciem słomek papierowych zamiast plastikowych jest to, że papier ulega biodegradacji. Oznacza to, że może się naturalnie rozłożyć i nie będzie on pływał przez setki lat w oceanach jak plastik, ani nie zostanie połknięty przez ryby i inne zwierzęta morskie. Wiele osób chciałoby zmniejszyć zużycie plastiku, ale nie każdy z nas jest gotowy na poświęcenie swojej wygody na rzecz czystszego środowiska, dlatego słomki papierowe są odpowiednią alternatywą, jeśli nie wyobrażasz sobie picia bez słomki. Należy tylko wziąć pod uwagę fakt, że nadal jest to produkt jednorazowy i zostanie wyrzucony po użyciu. Ostatecznie musimy całkowicie zmienić nasz styl życia, abyśmy używali tylko przedmiotów, których można używać wielokrotnie, ponieważ jedynym gwarantowanym sposobem na ochronę środowiska jest zaprzestanie używania słomek czy mieszadełek i innych produktów jednorazowego użytku. Jednym z głównych argumentów za przyjaznością dla środowiska papieru w stosunku do plastikowych słomek jest właśnie to, że papier ulega biodegradacji.

Można również słomki z papieru kompostować.

Nawet jeśli nigdy nie wyrzucasz plastikowych słomek i innych plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku do środowiska naturalnego, powinieneś rozważyć przejście na zdrowszą alternatywę, taką jak słomki papierowe. Śmieci z tworzyw sztucznych w naturze są problemem globalnym i tylko poprzez wspieranie alternatyw możemy pomóc w pozbywaniu się i ograniczaniu śmieci z plastiku, które zanieczyszczają planetę. W miarę jak ludzie i korporacje zdają sobie sprawę z potencjalnego zagrożenia plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku, które wyrządzają środowisku, popularność zyskały różnego rodzaju alternatywne produkty.