Współwłasność pojazdu to rozwiązanie prawne, które wiąże się z licznymi korzyściami, szczególnie dla młodych, niedoświadczonych kierowców.
Obie strony mogą jednak czerpać pewne korzyści. Jedną z nich jest dzielenie się obowiązkami i opłatami, które potrafią być wysokie. Dzięki podzieleniu się nimi, jedna osoba nie musi nadmiernie obciążać swojego budżetu w związku z naprawami, serwisowaniem czy też ubezpieczeniem auta. Wiele osób zastanawia się jak kwestia współwłasności samochodu wpływa na obowiązkowe ubezpieczenie OC. Warto dowiedzieć się więcej w związku z takim rozwiązaniem, aby ustalić czy będzie ono opłacalne w konkretnym przypadku.
Współwłasność pojazdu i jej wpływ na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej
Ustalenie dwóch współwłaścicieli pojazdu wiąże się z tym, że muszą oni wspólnie podejmować decyzje o samochodzie i wspólnie zawierać różne umowy związane z nim, w tym również umowy dotyczące zawarcia obowiązkowego ubezpieczenia OC. Rozwiązanie to jest korzystne dla młodych kierowców, ale też ryzykowne dla doświadczonych osób, które posiadają dobrą, bezszkodową historię jazdy. Może ona zostać naruszona, a zniżki mogą zostać utracone, jeśli druga osoba wyrządzi szkodę.
W przypadku dwóch współwłaścicieli, wśród których jeden jest doświadczony, a drugi młody i bez dobrej historii jazdy, wówczas składka ubezpieczeniowa będzie wyższa w porównaniu ze składką płaconą samodzielnie przez doświadczonego, bezszkodowego kierowcę. Warto jednak przejrzeć oferty towarzystw ubezpieczeniowych, które są dostępne w Polsce. Wśród nich działają bowiem firmy, które biorą pod uwagę historię tylko jednego właściciela. Takie rozwiązania są bardzo korzystne, szczególnie dla młodych osób ustanawiających współwłasność auta z rodzicami.
Sporo cennych informacji w tym zakresie można znaleźć w Internecie. Warto wpisać w wyszukiwarce hasło współwłasność samochodu a ubezpieczenie – http://kalkulatoroc.org.pl/. Dzięki temu można znaleźć sporo porad oraz porównać oferty towarzystw i wybrać najkorzystniejsze opcje dla współwłaścicieli.