Trudno będzie zalec inne miejsce do nurkowania, które budzi tyle emocji, co Arktyka. Spitsbergen to miejsce wyjątkowe, niepowtarzalne, którego nie da się porównać z żadnym innym. To świat nadal nieodkryty, który nas wszystkich fascynuje.

Możemy dowiedzieć się tym miejscu o wiele więcej niż wiemy teraz. Nie wszystko widać w telewizji, dlatego jeśli tam pojedziemy to się przekonamy czy to miejsce nam się podoba czy nie. Najczęściej osoby, które pierwszy raz się tam pojawiają są zachwycone. Nigdy wcześniej czegoś takiego nie widziały. Te osoby, które mają dość hałasu, metropolii będą zachwycone otaczająca ich natura. To miejsce, które daje nam możliwość całkowitego odpoczynku. Zero cywilizacji tylko my i natura. Nurkowanie w tym miejscu jest niebezpieczne. Zdarza się, że od lodowca odrywa się góra lodowa, która tworzy falę tsunami. Wszystkie jednostki pływające są wtedy zalewane. Mówimy tutaj o górze lodowej, która ma wielkość bloku mieszkalnego.

Zaczynamy nurkowanie

Według przepisów nie można zbliżać się do lodowca na więcej niż 300 metrów. Jest to i tak bardzo niebezpieczne, ale jeśli chcemy poczuć ten wyjątkowy klimat to trzeba zaryzykować. Przy powierzchni widoczność była około czterech metrów, ale jak się schodzi niżej to wrasta nawet do piętnastu metrów. Możemy podziwiać kraby, ślimaki i wiele gatunków ryb. Woda jest tutaj bardzo słona, dlatego konieczne jest zabranie ze sobą dodatkowe balastu. Z dwunastu kilogramów trzeba było zrobić aż szesnaście. Miejsce jest wyjątkowe i fauna oraz flora jest tutaj po prostu piękna. Jest to trudna wyprawa, która wymaga doświadczenia, ale warto było poświecić ten czas i pieniądze. Wyprawę wraz z dokładnymi opisami i zdjęciami można będzie zobaczyć na http://www.bestdivers.pl/fotorelacje/nurkowanie-arktyka-spitsbergen/spitsbergen-wyprawa-nurkowo-odkrywcza-arktyke/. Nie jest łatwo tam pojechać, bo koszt wyprawy jest dość wysoki, ale na pewno będzie to spełnienie marzeń dla niejednego nurka. To, dlatego warto znaleźć czas i pieniądze na taką wyprawę.