Jeśli masz skórę suchą, wrażliwą, atopową lub odwodnioną, musisz o nią prawidłowo dbać.

Regularnie używane środki pielęgnacyjne mogą złagodzić swędzenie i zapobiegać nowym wykwitom na skórze, warto również zmienić swoje codzienne nawyki. Na przykład pomaga unikanie drażniących mydeł, regularne nawilżanie skóry i stosowanie kremów leczniczych lub maści. Ważne jest również prawidłowe odżywianie, regularny odpoczynek oraz unikanie stresujących sytuacji. Swędzenie podrażnionej skóry może być dokuczliwe, szczególnie w nocy. Sucha, popękana, i łuszcząca się skóra nie wygląda estetycznie, dlatego należy dbać o nią odpowiednio i nawilżać, aby znów stała się gładka, promienna i zdrowa. Zdrowa skóra pomaga utrzymać wilgoć i chroni przed bakteriami, środkami drażniącymi i alergenami. Egzema jest związana ze zmianą genu, który wpływa na zdolność skóry do zapewnienia tej ochrony. Pozwala to na wpływ na skórę negatywnych czynników środowiskowych.

Podobnie dzieje się, gdy mamy skórę suchą czy odwodnioną, ponieważ wtedy również bariera lipidowa skóry nie działa prawidłowo. Przewlekle swędząca i łuszcząca się skóra sprawia duży dyskomfort.

W dodatku jeśli drapiesz podrażniony obszar, możesz uszkodzić skórę jeszcze bardziej, co może spowodować, że skóra stanie się przebarwiona i podatna na infekcje i stany zapalne. Powtarzające się drapanie, które niszczy skórę, może powodować otwarte rany i pęknięcia. Zwiększa to ryzyko infekcji bakteriami i wirusami, w tym wirusem opryszczki pospolitej. Odwodniona skóra dotyczy nie tylko twarzy, ale całego ciała, w tym dłoni, kosmetyków dostosowanych do potrzeb skóry odwodnionej szukaj tutaj https://novaclear.eu/produkty-hydro/. Dotyczy to szczególnie osób, których praca wymaga często mokrych rąk i narażenia na działanie mydła, detergentów i środków dezynfekujących. Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry jest powszechne u osób z atopowym zapaleniem skóry. Jeśli masz problemy z suchą i odwodnioną skórą powinieneś nawilżać ją co najmniej dwa razy dziennie, aby zatrzymać wilgoć w skórze. Wybierz produkt i kosmetyki, które odpowiadają potrzebom Twojej skóry i są wygodne w stosowaniu.