Dobrze zbilansowana dieta zapewnia wszystko, czego organizm potrzebuje codziennie, energię, aby być aktywnym przez cały dzień oraz składniki odżywcze potrzebne do wzrostu i naprawy, pomagające zachować siłę i zdrowie oraz zapobiegające chorobom.

Utrzymanie aktywności i przestrzeganie zdrowej, zrównoważonej diety może również pomóc w utrzymaniu prawidłowej wagi. Niedobory niektórych kluczowych składników odżywczych, takich jak witaminy A, B, C i E oraz cynku, żelaza i selenu, mogą osłabić części układu odpornościowego.

Utrzymanie prawidłowej masy ciała i zrównoważona dieta o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych i cukru może pomóc zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Zdrowa dieta bogata w owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste i niskotłuszczowe produkty mleczne mogą pomóc zmniejszyć ryzyko chorób serca poprzez utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu. Wysokie ciśnienie krwi i cholesterol mogą być objawem zbyt dużej ilości soli i tłuszczów nasyconych w diecie.

Spożywanie porcji tłustych ryb, takich jak łosoś i pstrąg, może również pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób serca. Wysoki poziom kwasów tłuszczowych omega-3 w tłustych rybach jest dobry dla zdrowia serca.

Dieta bogata w wapń utrzymuje silne zęby i kości i może pomóc spowolnić utratę gęstości kości związaną z wiekiem, czyli osteoporozę. Wapń jest zwykle kojarzony z produktami mlecznymi, ale wapń można również uzyskać, jedząc sardynki i inne konserwy z ryb, ciemnozielone warzywa takie jak jarmuż i brokuły oraz produkty wzbogacone wapniem, takie jak produkty sojowe, soki owocowe czy płatki zbożowe. Zdrową i zbilansowaną dietę oferuje catering dietetyczny Sopot. Ponieważ witamina D pomaga twojemu organizmowi wchłaniać wapń, przebywaj jak najczęściej na świeżym powietrzu, ponieważ organizm otrzymuje witaminę D ze słońca i jedz dużo pokarmów zawierających witaminę D, takich jak tłuste ryby i wzbogacone zboża. Zdrowa dieta, która zawiera dużo owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych i umiarkowaną ilość nienasyconych tłuszczów, mięsa i nabiału może pomóc utrzymać stałą wagę.