Przebieranie się w kostiumy to ważny rodzaj zabawy, której każde dziecko musi doświadczyć w swoim życiu.
Dzieci szukają tego naturalnie, ponieważ bardzo lubią zmiany, nowości i odgrywanie różnych ról. Dziś będą bawić się w piratów, jutro w księżniczki i wróżki, szpital czy w przygody superbohaterów. Kostiumy, których używają, wzmacniają scenariusze, dzięki czemu te rytuały mają głęboki pozytywny wpływ na ich rozwój. Kiedy dzieci bawią się w przebieranki, na krótką chwilę zakorzeniają swoje wymyślone historie w rzeczywistości, dając im szansę na ich dokładniejsze zbadanie. Na przykład, jeśli Twoje dziecko przywdziewa czapkę strażaka, ćwiczy pomaganie ludziom, prace społeczne i odwagę. Jeśli przebiera się za księżniczkę czy rycerza, włada królestwem i zabija potwory, a kiedy staje się wróżką, wszystko staje się magiczne. W ten sposób dzieci dowiadują się również więcej o swoich zainteresowaniach i o tym, co lubią, a czego nie.
Może twoje dziecko pewnego dnia będzie udawać kowboja i postanowi, że praca na farmie nie jest dla niego, ale nadal kocha zwierzęta, co prowadzi go do zostania weterynarzem.
Przebieranki i zabawy z kostiumami to bardzo dobra lekcja empatii. Zmieniając się w kogoś innego poprzez kostium, dziecko musi postawić się na miejscu tej osoby i zrozumieć, jak się czują, jakie są ich motywacje, i jak by się zachowywali w określonych sytuacjach. Wzmacnia to szerszą umiejętność, a mianowicie zdolność rozumienia uczuć innych ludzi. Pomoże im to radzić sobie i pracować z ludźmi w szkole i później na studiach i w pracy. Chociaż nie ma żadnych sztywnych reguł dotyczących tożsamości płciowej, większość ludzi należy do typowych kategorii. Kiedy dzieci bawią się kostiumami, eksperymentują z różnymi tożsamościami płciowymi i zachowaniami tych postaci. Zazwyczaj stroje karnawałowe dla chłopca inspirują ojcowie, budowniczowie, bohaterowie i żołnierze, a dziewczynki biorą przykład z matki, nauczycieli i tancerek czy księżniczek i innych kobiecych bohaterek. To normalne, że dzieci eksperymentują z różnymi rolami i ubraniami, gdy uczą się o sobie, i należy im na to pozwolić.