Sadownictwo to dość ważna odmiana rolnictwa, dzięki której istnieje możliwość dostarczania ludziom różnych typów owoców.

Można je spożywać bezpośrednio lub wykorzystywać do produkcji wielu rodzajów artykułów spożywczych. Trzeba pamiętać o tym, że sadownictwo wiąże się z koniecznością właściwego dbania o drzewka czy też krzewy z owocami. Są one bowiem narażone na wiele różnych szkodliwych czynników. Na szczęście znaczną ich większość można zwalczać dzięki stosowaniu specjalnych preparatów chemicznych. Warto uzyskać dodatkowe informacje na ten temat.

Ochronne środki chemiczne stosowane w sadownictwie

Fungicydy i insektycydy przeznaczone do stosowania w sadach

Okazuje się, że uprawy sadownicze są narażone na różne niekorzystne czynniki. Między innymi mogą pojawić się pewnego typu choroby wywoływane przez pleśnie i grzyby. Atakują one liście, owoce czy też korzenie wpływając negatywnie na rozwój, ilość i jakość plonów. W związku z tym sadownicy stosują specjalne opryski na bazie fungicydów. Preparaty te można wykorzystywać profilaktycznie na zdrowych roślinach. Dzięki temu chronią one sady przed pojawieniem się schorzeń roślin. Inną opcją jest wykonanie oprysków już po wykryciu konkretnych problemów w celu ich skutecznej, szybkiej i bezpiecznej likwidacji.

Inną grupę niekorzystnych czynników w uprawach rolnych stanowią insekty. Owady różnego typu są w stanie wpływać niekorzystnie na drzewa, krzewy oraz dojrzewające i dojrzałe owoce. Aby pozbyć się wykrytych insektów, konieczne jest robienie oprysków bazujących na preparatach zwanych insektycydami. Na szczęście oferta takich substancji jest dość szeroka na polskim rynku, więc każdy bez problemu znajdzie rozwiązania dopasowane do konkretnych upraw oraz określonych szkodników.

Sporo informacji na temat sadów i ich właściwej ochrony, można bez większych problemów znaleźć w Internecie, na przykład na stronie http://e-rolnictwo.5web.pl. Dzięki stosowaniu się do porad ekspertów oraz kupowaniu preparatów od sprawdzonych producentów, można zapewnić sobie efektywną ochronę sadów przed wieloma niekorzystnymi czynnikami. To z kolei przekłada się na odpowiednio wysoką jakość, jak również ilość owoców w okresie zbiorów.