Znaki towarowe to oznaczenia, które odróżniają twoje produkty i usługi od produktów i usług innych handlowców, innych firm konkurencyjnych.

Znak towarowy może być wyróżniającym się słowem, frazą, logo, obrazem, kształtem, dźwiękiem, zapachem lub kolorem, a nawet kombinacją wszystkich tych elementów. Nie ma prawnego wymogu rejestracji znaku towarowego. Jednak rejestracja może dać ci prawa do używania twojego znaku, udzielania licencji lub sprzedawania go czy do podejmowania działań przeciwko każdemu, kto używa twojego znaku bez pozwolenia.

Jak chronić swój znak towarowy?

Co daje firmie rejestracja znaku towarowego?

Zarejestrowanie znaku towarowego może chronić twój znak towarowy w całym kraju. Jednak wiele osób nie rozumie, że złożenie wniosku o znak towarowy to tylko jeden krok w kierunku wyboru, ochrony i egzekwowania znaku towarowego. Gdy tylko zaczniesz używać nazwy i logo swojej firmy, budujesz dla nich ochronę znaku towarowego zgodnie z prawem zwyczajowym. Może to pomóc, jeśli ktoś lokalnie naruszy twoje znaki towarowe, ale może nie być zbyt przydatne, jeśli rozszerzysz swoją działalność lub jeśli ktoś zacznie używać twojego znaku towarowego w Internecie.

Aby zapewnić znakom towarowym silniejszą ochronę w całym kraju, należy je zarejestrować w Urzędzie Patentowym. Pomyślna rejestracja znaku towarowego składa się z kilku etapów, badań, dokładnego zgłoszenia, działań następczych i regularnego monitorowania. Takie kroki należy podjąć, aby zabezpieczyć i zachować znak towarowy. Urząd Patentowy nie zarejestruje twojego znaku towarowego, jeśli istnieje prawdopodobieństwo wprowadzenia w błąd, pomylenia z innym zarejestrowanym znakiem towarowym.

Taka sytuacja często pojawia się, gdy dwa znaki towarowe są podobne i są używane dla podobnych towarów lub usług. Aby zminimalizować prawdopodobieństwo odrzucenia wniosku z tego powodu, przed złożeniem wniosku o ochronę znaku towarowego należy przeprowadzić kompleksowe wyszukiwanie znaku towarowego. Na stronie https://www.biznesfinder.pl/poradnik/uslugi-specjalistyczne/wszystko-co-powinienes-wiedziec-o-znakach-towarowych-ale-boisz-sie-zapytac-175710 możesz przeczytać artykuł o znakach towarowych. Warto dowiedzieć się o ochronie znaków towarowych jak najwięcej, zanim zdecydujesz się na rejestrację w Urzędzie Patentowym nazwy czy logo swojej firmy.