Nerw wzrokowy to niezwykle ważna struktura, której zadaniem jest skuteczne połączenie gałki ocznej z mózgiem.

Innymi słowy jest to niezwykle istotny organ, którego prawidłowe funkcjonowanie ma kluczowe znaczenie dla ludzkiego wzroku. Jest on niestety narażony na różne dolegliwości, do grona których zalicza się zapalenie nerwu wzrokowego. Jest to bardzo groźna choroba, która nieleczona może w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do utraty możliwości widzenia. Warto więc regularnie udawać się do okulistów na badania. Tacy fachowcy są w stanie skutecznie zdiagnozować ten problem i z nim walczyć.

Zapalenie nerwu wzrokowego – diagnostyka i leczenie

Co warto wiedzieć o zapaleniu nerwu wzrokowego?

Jeśli chodzi o objawy zapalenia nerwu wzrokowego to są one dość charakterystyczne i znacznie zwiększają prawdopodobieństwo prawidłowego rozpoznania choroby. Pacjent dotknięty takim schorzeniem zgłasza problemy, takie jak pogorszenie ostrości widzenia, ból gałki ocznej w czasie poruszania nią czy też problemy związane z widzeniem barw. W takich sytuacjach nie wolno lekceważyć objawów i należy natychmiast udać się na badanie okulistyczne. Im szybciej uda się zdiagnozować schorzenie, tym łatwiej będzie z nim walczyć.

Do grona przyczyn zapalenia nerwu wzrokowego można zaliczyć na przykład choroby autoimmunologiczne, takie jak między innymi stwardnienie rozsiane. Kolejną przyczyną może być reakcja obronna organizmu na przebytą infekcję. Do grona przyczyn zaliczają się też różnego rodzaju schorzenia o charakterze infekcyjnym. Dodatkowo podczas badań okuliści często zalecają rezonans magnetyczny głowy w poszukiwaniu ognisk zapalnych i rozrostowych w mózgu.

Schorzenie to może dotknąć zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Profesjonalni fachowcy reklamujący się hasłem okulista dla dzieci białołęka współpracują z neurologami oraz reumatologami w zakresie skutecznego leczenia. Proces ten polega najczęściej na dożylnym podawaniu leków steroidowych, a jeśli przyczyną jest infekcja, wówczas stosowane są leki przeciwwirusowe oraz przeciwbakteryjne. Regularne badania u okulistów i wykrywanie zapalenia nerwu wzrokowego we wczesnym stadium, ma istotny wpływ na skuteczność leczenia.