Henna jest naturalnym i roślinnym produktem, a końcowy efekt kolorystyczny każdej aplikacji henny będzie wysoce indywidualny ze względu na różnice w podstawowym kolorze, grubości i fakturze włosów.

Również zawartość dodatkowych składników roślinnych zmieniających kolor może być różna w każdej mieszance, Ważną wskazówką dotyczącą farbowania włosów za pomocą henny jest zawsze wybieranie jaśniejszego odcienia niż kolor, który chcesz osiągnąć, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej nie stosowałaś henny. Na przykład, jeśli chcesz mieć ciemnobrązowe włosy, najlepszym kolorem na początek jest średnio brązowa henna. Powodem tego jest to, że dzięki wielu aplikacjom zawsze możesz przyciemnić włosy w przyszłości, ale trudno będzie je rozjaśnić lub okaże się to niemożliwe. Aby uzyskać pożądany odcień, może być konieczne wykonanie więcej niż jednej aplikacji henny. Musisz jednak odczekać około trzech dni między każdą aplikacją, aby henna utleniała się we włosach i nabrała prawdziwego koloru. Uzyskanie koloru na włosach podczas stosowania henny odbywa się w dwóch etapach i nie jest to skomplikowane, ale trzeba nabrać nieco wprawy. Henna to bezpieczny sposób na zmianę koloru włosów

Najpierw wymieszaj proszek z henny z ciepłą wodą, a następnie pozostaw ją na 8 do 12 godzin pod przykryciem, aby farba nasiąkła w mieszaninie.

Nie mieszaj składników w metalowej misce, ponieważ barwnik może wejść w reakcję z metalem. Najlepiej użyć miski ceramicznej lub plastikowej. Możesz dodać proszek indygo lub kasję, w zależności od wybranego koloru. Następnie nałóż miksturę na czyste, suche włosy i pozostaw na odpowiednią ilość czasu. Po zakończeniu wystarczy spłukać niewielką ilością odżywki i pozwolić włosom wyschnąć w naturalny sposób. Po wymieszaniu henny i indygo użyj mieszankę w ciągu 2 godzin. Wynik koloru nie będzie przewidywalny po tym czasie. Możesz przechowywać Khadi henna z amlą oraz indygo tylko w postaci proszku w szczelnym pojemniku oraz w suchym i przewiewnym miejscu. Używanie kasji, czyli bezbarwnej henny nie nadaje koloru, ale ogólnie jest ona stosowana do kondycjonowania włosów. Ostateczny kolor henny na włosach ustabilizuje się w ciągu 72 godzin po farbowaniu.