Zaawansowane oprogramowanie na zawsze zmieniło oblicze biznesu. Nawet najbardziej tradycyjne firmy coraz częściej polegają na nowych technologiach i urządzeniach, które można obsługiwać się za pośrednictwem strony internetowej.

Świat oprogramowania dzieli się na dwie kategorie rozwiązań: dedykowane i pudełkowe, czyli oparte na gotowych rozwiązaniach. Gotowe są to wszystkie rozwiązania, które możemy po prostu kupić raz lub w ramach miesięcznej subskrypcji i natychmiast z nich skorzystać. Dokonujemy zakupu i możemy od razu zacząć konfigurować, instalować i używać. Bez miesięcy oczekiwania i niepewności. Takie podejście ma jednak również swoje wady. Jedną z nich jest niemożność dopasowania do naszych potrzeb. Kolejnym minusem rozwiązań typu box jest ich popularność, a tym samym podatność na ataki lub hakowanie. Rozwiązania pudełkowe są świetne na początek. Jednak gdy odniesiemy sukces, będziemy potrzebować bardziej dopasowanego rozwiązania. I tu pojawiają się dedykowane rozwiązania. Druga kategoria rozwiązań informatycznych to rozwiązania szyte na miarę, znane również jako dedykowane lub niestandardowe. Oprogramowanie jest wykonywane na zamówienie, i w zależności od złożoności poczekamy od kilku tygodni lub miesięcy.

Koszty są również znacznie większe, ponieważ tylko jeden klient będzie korzystał z tego systemu, więc będzie musiał ponieść pełne koszty produkcji. Dedykowane rozwiązania informatyczne są popularne głównie z powodu tego, co oferują. A oferują praktycznie wszystko, ponieważ jedynym ograniczeniem jest zwykle budżet i czas. Jeśli chcemy mieć szeroki zakres funkcjonalności i szybką realizację, koszty rosną. Z drugiej strony, jeśli chcemy kontrolować koszty i czas, musimy zrezygnować z zakresu. Warto tutaj wspomnieć, że istnieje czwarta zmienna: jakość, która jest w założeniu bez zmian. W ten sposób dedykowane rozwiązania informatyczne mogą również zaspokoić każdą uzasadnioną potrzebę firmy, dokładnie tak, jak potrzebuje firma, bez konieczności dostosowywania się do gotowych rozwiązań. Dzięki temu firma może działać wydajniej, stale doskonalić swoje procesy i oprogramowanie równolegle.